國際球壇新聞 INT'L News
2014 英錦賽冠軍: Ronnie O'Sullivan champion of Coral UK Championship 2014
2014-12-08 06:30Coral UK Championship
Venue: Barbican Centre, York
Dates: 25 Nov - 7 Dec, 2014
2014 Coral UK Championship
Champion : Ronnie O'Sullivan
Highest Break Prize : Ronnie O'Sullivan (147)
Finals (Best of 19 Frames)
Saturday 7 December
19:00 GMT 2nd Session
Ronnie O'Sullivan 10-9 Judd Trump
67-53 (O'Sullivan 53), 67-56 (Trump 56), 0-62, 133-0 (133)
89-35 (54), 32-66, 0-120 (120), 0-127 (127), 8-86 (86), 59-67 (67), 75-14 (51)
13:00 GMT 1st Session
Ronnie O'Sullivan 5-3 Judd Trump
54-44, 32-87 (50), 103-0 (82), 87-13, 118-1 (81), 77-49, 36-75, 49-69
Semi Finals
Saturday 6 December
13:00 GMT
Stuart Bingham 5-6 Ronnie O'Sullivan
92-1 (66), 67-28, 45-77, 73-0 (73), 137-0 (137), 0-119 (62), 11-70 (68), 16-76 (67), 67-32 (53), 7-117 (117), 0-132 (94)
19:00 GMT
Judd Trump 6-4 Stephen Maguire
64-7 (57), 64-20 (63), 60-45, 79-54 (Trump 79, Maguire 54), 21-62 (50), 100-39 (100), 11-68 (67), 34-72, 49-57, 61-45
Quarter Finals
Friday 5 December
13:00 GMT
Anthony McGill 4-6 Ronnie O'Sullivan70-1, 98-37 (55), 40-94, 32-98 (98), 4-125 (125), 74-61, 41-77 (57), 37-58, 103-0 (103), 8-97 (97)
Graeme Dott 5-6 Stuart Bingham
41-71, 68-14 (68), 74-25 (68), 92-8 (92), 66-41, 41-65, 0-108 (108), 122-6 (54, 65), 24-93, 19-74 (64), 8-120 (103)
19:00 GMT
Mark Davis 1-6 Judd Trump48-72 (72), 50-59 (Davis 50, Trump 58), 64-1 (58), 1-64 (59), 0-78 (77), 0-73 (65), 68-71 (Davis 68, Trump 64)
Marco Fu 4-6 Stephen Maguire
65-72 (Fu 52), 0-95 (95), 73-54 (Fu 50), 0-95 (66), 7-117 (113), 71-0 (67), 88-49, 47-73, 76-7, 30-58
Fourth round (Best of 11 frame)
Thursday 4 December
13:00 GMT
Judd Trump (Eng) 3-6 Rod Lawler (Eng)Shaun Murphy (Eng) 5-6 傅家俊 Marco Fu (HK)
19:00 GMT
Stephen Maguire (Sco) 6-3 David Morris (Ire)Matthew Selt (Eng) 0-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)
Ronnie O'Sullivan makes 147 maximum at the 6th frame against Mathew Selt
REPLAY
Fourth round (Best of 11 frame)
Wednesday 3 December
13:00 GMT
Anthony McGill (Sco) 6-5 John Higgins (Sco)Stuart Bingham (Eng) 6-0 Ricky Walden (Eng)
19:00 GMT
James Cahill (Eng) 2-6 Mark Davis (Eng)Neil Robertson (Aus) 5-6 Graeme Dott (Sco)
Tuesday 2 December
13:00 GMT:
Joel Walker 5-6 Stuart BinghamRobert Milkins 0-6 Graeme Dott
Neil Robertson 6-2 Peter Ebdon
Ben Woollaston 2-6 Ronnie O'Sullivan
Tuesday 2 December
19:00 GMT:
丁俊暉 Ding Junhui 5-6 James CahillRod Lawler 6-4 Mark Allen
Mark Davis 6-5 Joe Perry
Mark Williams 2-6 Stephen Maguire
Third Round (Best of 11 frames)
Monday 1 December
13:00 GMT
David Gilbert (Eng) 2-6 David Morris (Ire)John Higgins (Sco) 6-2 Matthew Stevens (Wal)
Fraser Patrick (Sco) 3-6 Judd Trump (Eng)
Nigel Bond (Eng) 5-6 Anthony McGill (Sco)
19:00 GMT
Matthew Selt (Eng) v Rory McLeod (Eng)Shaun Murphy (Eng) v Jack Lisowski (Eng)
傅家俊 Marco Fu (HK) v Dechawat Poomjaeng (Tha)
Ken Doherty (Ire) v Ricky Walden (Eng)
Second round schedule
Sunday November 30
Tom Ford (Eng) 3-6 Joel Walker (Eng)Matthew Selt (Eng) 6-4 肖國楝 Xiao Guodong (Chn)
Peter Lines (Eng) 3-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)
梁文博 Liang Wenbo (Chn) 4-6 Jack Lisowski (Eng)
Ben Woollaston (Eng) 6-3 Tony Drago (Mal)
Shaun Murphy (Eng) 6-3 Robin Hull (Fin)
Joe Perry (Eng) 6-1 Mike Dunn (Eng)
Alfie Burden (Eng) 3-6 Stuart Bingham (Eng)
Rory McLeod (Eng) 6-5 張安達 Zhang Anda (Chn)
Rod Lawler (Eng) 6-5 Martin Gould (Eng)
Mark Davis (Eng) 6-4 Liam Highfield (Eng)
Neil Robertson (Aus) 6-5 Kyren Wilson (Eng)
于德陸 Yu De Lu (Chn) 4-6 Stephen Maguire (Sco)
Ken Doherty (Ire) 6-4 Michael White (Wal)
Luca Brecel (Bel) 0-6 Mark Allen (NI)
Kurt Maflin (Nor) 1-6 Peter Ebdon (Eng)
Saturday 29 November
(Best of 11 frames)
19:00 GMT
Igor Figueiredo (Bra) 4-5 Anthony McGill (Sco)Barry Hawkins (Eng) 5-6 Nigel Bond (Eng)
Graeme Dott (Sco) 6-4 Anthony Hamilton (Eng)
Robbie Williams (Eng) 5-6 Ricky Walden (Eng)
James Cahill (Eng) 6-4 Andrew Higginson (Eng)
Aditya Mehta (Ind) 1-6 Judd Trump (Eng)
Jimmy Robertson (Eng) 0-6 Mark Williams (Wal)
Robert Milkins (Eng) 6-0 Marcus Campbell (Sco)
John Higgins (Sco) 6-4 Jamie Cope (Eng)
Fraser Patrick (Sco) 6-4 Ryan Day (Wal)
Michael Holt (Eng) 3-6 Dechawat Poomjaeng (Tha)
Matthew Stevens (Wal) 6-3 Gerard Greene (NI)
丁俊暉 Ding Junhui (Chn) 6-2 Jimmy White (Eng)
David Gilbert (Eng) 6-2 Mark Joyce (Eng)
傅家俊 Marco Fu (HK) 6-1 吕昊天 Lu Haotian (Chn)
David Morris (Ire) 6-4 Mark Selby (Eng)
Format
First round: 25-27 NovSecond round: 29-30 Nov
Third round: 1-2 Dec
Fourth round: 3-4 Dec
Quarter-finals: 5 Dec
Semi-finals: 6 Dec
Final: 7 Dec
(all matches up to and including semi-finals are best of 11 frames. Final is best of 19 frames)
相關新聞 Related Topics
First round results (Best of 11 frames)
Thursday 27 November
Luca Brecel (Bel) 6-1 Noppon Saengkham (Tha)Mark Williams (Wal) 6-1 Steven Hallworth (Eng)
Ken Doherty (Ire) 6-2 Mitchell Mann (Eng)
Mark Davis (Eng) 6-2 Jak Jones (Wal)
傅家俊Marco Fu (HK) 6-4 Ahmed Saif (Qat)
Jamie Jones (Wal) 3-6 Liam Highfield (Eng)
Thepchaiya Un-Nooh (Tha) 5-6 Robin Hull (Fin)
Jimmy Robertson (Eng) 6-1 周跃龙 Zho Yeulong (Chn)
Ali Carter (Eng) 5-6 张安达 Zhang Anda (Chn)
Ronnie O'Sullivan (Eng) 6-2 Daniel Wells (Wal)
Mark Allen (NI) 6-2 Eden Sharav (Sco)
梁文博 Liang Wenbo (Chn) 6-3 David Grace (Eng)
Rory McLeod (Eng) 6-2 Ian Burns (Eng)
Peter Lines (Eng) 6-4 Joe Swail (NI)
Jack Lisowski (Eng) 6-1 Chris Melling (Eng)
曹宇鹏 Cao Yupeng (Chn) 4-6 吕昊天 Lyu Haotian (Chn)
Neil Robertson (Aus) 6-0 Joe O'Connor (Eng)
Michael White (Wal) 6-2 曹新龙 Cao Xinlong (Chn)
Shaun Murphy (Eng) 6-3 James Wattana (Tha)
Stephen Maguire (Sco) 6-2 鲁宁 Lu Ning (Chn)
Kyren Wilson (Eng) 6-5 Gary Wilson (Eng)
于德陆 Yu De Lu (Chn) 6-2 Oliver Lines (Eng)
David Gilbert (Eng) 6-4 Elliot Slessor (Eng)
Wednesday 26 November
肖國楝 Xiao Guodong (Chn) 6-1 Ian Glover (Eng)John Higgins (Sco) 6-2 Lee Walker (Wal)
Matthew Stevens (Wal) 6-2 Allan Taylor (Eng)
Martin Gould (Eng) 6-4 Lee Page (Eng)
Anthony McGill (Sco) 6-4 Michael Georgiou (Eng)
Jamie Cope (Eng) 6-2 John Astley (Eng)
Gerard Greene (Eng) 6-2 Vinnie Calabrese (Aus)
Ben Woollaston (Eng) 6-4 Michael Wasley (Eng)
Dominic Dale (Wal) 4-6 Tony Drago (Mal)
丁俊暉 Ding Junhui (Chn) 6-0 John Sutton (Ire)
Jimmy White (Eng) 6-2 Dave Harold (Eng)
Mark King (Eng) 0-6 James Cahill (Eng)
Matthew Selt (Eng) 6-0 Hammad Miah (Eng)
Andrew Higginson (Eng) 6-3 田鹏飞 Tian Pengfei (Chn)
Mike Dunn (Eng) 6-2 Andrew Pagett (Wal)
Ricky Walden (Eng) 6-2 Steve Davis (Eng)
Fergal O'Brien (Ire) 4-6 Igor Figueiredo (Bra)
Ryan Day (Wal) 6-1 吕琛玮 Lu Chenwei (Chn)
Mark Selby (Eng) 6-0 Oliver Brown (Eng)
Robbie Williams (Eng) 6-4 Sam Baird (Eng)
Jamie Burnett (Sco) 4-6 Fraser Patrick (Sco)
Rod Lawler (Eng) 6-5 Alex Borg (Mal)
David Morris (Eng) 6-4 李行 Li Hang (Chn)
Tuesday 25 November
Peter Ebdon (Eng) 6-5 Ross Muir (Sco)Robert Milkins (Eng) 6-0 Michael Leslie (Sco)
Graeme Dott (Sco) 6-2 Alexander Ursenbache (Swi)
Barry Hawkins (Eng) 6-1 Ashley Carty (Eng)
Kurt Maflin (Nor) 6-1 Chris Norbury (Eng)
Marcus Campbell (Sco) 6-4 Scott Donaldson (Sco)
Anthony Hamilton (Eng) 6-5 Craig Steadman (Eng)
Nigel Bond (Eng) 6-3 Stuart Carrington (Eng)
Alan McManus (Sco) 1-6 Joel Walker (Eng)
Stuart Bingham (Eng) 6-0 Thanawat Tirapongpaiboon (Tha)
Michael Holt (Eng) 6-1 Zak Surety (Eng)
Tom Ford (Eng) 6-4 Barry Pinches (Eng)
Alfie Burden (Eng) 6-4 Chris Wakelin (Eng)
Aditya Mehta (Ind) 6-4 Alex Davies (Eng)
Dechawat Poomjaeng (Tha) 6-2 Andrew Norman (Eng)
Judd Trump (Eng) w/o Rouzi Maimaiti (Chn)
Joe Perry (Eng) w/o 刘闯 Liu Chuang (Chn)
Prize Fund
Winner £150,000Runner-up £70,00
Semi-finals £30,000
Quarter-finals £20,000
Last 16 £12,000
Last 32 £9,000
Last 64 £3,000
Last 128
Max break £40,000
High break (Finals) £4,000
High break (Qualifiers) £500
Total £740,000